Şaşırtıcı derecede iyi Roku destekli TV’leri sayesinde TCL’yi muhtemelen zaten duydunuz, ancak bunları bir telefon üreticisi olarak düşünme olasılığınız çok düşük. Çünkü TCL yıllar boyunca telefonlardan adil bir şekilde pay alsa da, BlackBerry Key2 gibi diğer markaların isimlerini koyma eğilimindedir.

Bu, 449 $ TCL 10 Pro’yu biraz özel hale getiriyor, çünkü bu, akıllı telefonlar dünyasında bir isim yapmak için şirketten büyük bir girişim. TCL’nin logosu cihazın arkasında ve Neyse ki TCL için büyük ekran, minimal çerçeveler ve şık kamera dizisi sayesinde harika bir ilk izlenim bırakıyor.

TV dünyasında, TCL’nin logosu uygun fiyatlı kalitenin bir göstergesi haline geldi ve akıllı telefonlarda da aynı sonucu alıyor gibi görünüyor. Ancak mütevazı 449 dolarlık fiyat etiketi, TCL 10 Pro’nun Samsung Galaxy A51 ve Apple’ın yeni iPhone SE’lerini içeren, giderek kalabalıklaşan bir segmente girdiği anlamına geliyor. Bu telefon, 19 Mayıs’ta ABD’de piyasaya sürüldüğünde, Amazon, Best Buy ve Walmart’ta açılacak, ancak hiçbir taşıyıcıyla değil, rekabetçi olmak istiyorsa iyi ilk izlenimler yeterli değildir.

TCL 10 Pro, sadece birkaç yıl önce amiral gemisi bir telefonda yerinde görünmeyecek bir cep telefonu tasarımı içeriyor ve bunu iyi bir şekilde ifade ediyorum. Oldukça küçük çerçeveler, yanlarında kıvrımlı bir ekran ve merkezi olarak konumlandırılmış küçük bir ekran çentiği var. Her şey, büyük, 6.47 inç ekranına rağmen, telefonun tutmayacak kadar hantal olmadığı anlamına geliyor.

TCL’nin, endüstrinin neredeyse tamamen düz bir sırt ile büyük kamera darbelerine yönelik son trendini nasıl azaltmayı başardığını da çok seviyorum. Burada hala dört kamera var, ancak TCL bunları başarıyla telefonun arkasına yerleştirdi. Flaş modülleri çok az çıkıntı yapıyor, ancak bence düz bir yüzeye koyduğunuzda her zaman sallanan diğer çok daha pahalı cihazlara göre büyük bir gelişme. Esas olarak estetik bir nokta, ama bence çok daha şık ve daha premium bir telefona katkıda bulunuyor.

TCL 10 Pro, side-on, showing Google Assistant button
TCL 10 Pro from above, showing headphone jack

Altta 18W’a kadar şarj edebilen bir USB-C bağlantı noktası var, ancak bu telefonu kablosuz olarak şarj edemezsiniz. Bu fiyat noktasında, hemen bir anlaşma kırıcı değil, ancak son iPhone SE gibi daha ucuz telefonlarda yavaşça görünen bir özellik. 10 Pro, IP52 su direnci derecesine sahiptir, bu da hafif su spreyleriyle başa çıkabileceği anlamına gelir, ancak tamamen suya batırılmadan hayatta kalamaz. Yine, bu alışılmadık bir fiyata.

Şu anda herkesin ev tabanlı yaşam tarzları göz önüne alındığında bir telefonun pil ömrünü değerlendirmek biraz zor, ancak 10 Pro’nun pil ömrüyle ilgili hiçbir sorun yaşamadım. Şarjlar arasında dört ila altı saat arasında herhangi bir zamanın ortalamasını alıyordum, bu iyi, ancak bu telefonun nispeten büyük 4.500mAh bataryası göz önüne alındığında biraz düşük. Ne olursa olsun, herhangi bir zorluk çekmeden bir günlük kullanımdan geçmeniz yeterli olacaktır.

Cihazın üstünde bir kulaklık jakı var ve yana monte edilmiş ses rocker ve güç düğmelerinin karşısında, özel bir kısayol düğmesi var. Telefonun ABD sürümünde, bu düğmeye üç adede kadar komut atamak ve uygulamaları açmaktan telefonun görsel geliştirmelerini açmak veya kapatmak için her şeyi yapmasını sağlamak mümkündür. Ancak, kullandığım cihazın İngiltere sürümünde, bu düğme Google Asistan’ı çağırmakla sınırlıydı. Ne olursa olsun, düğmeye yanlışlıkla basmanın çok kolay olduğunu gördüm. Örneğin, telefonu cebime koyarken Google Asistan’ı sürekli etkinleştiriyordum. Sonunda, telefonun erişilebilirlik ayarları menüsünde tamamen devre dışı bıraktım.

The rear cameras on the TCL 10 Pro

10 Pro, 2020 açısından sağlam orta kademe Android özelliklerine dönüşen bir Qualcomm Snapdragon 675 işlemci, 6GB RAM ve 128GB genişletilebilir depolama ile donatılmıştır. Günlük kullanımda az ya da çok ihtiyacım olan her şeyi yaptım, ancak uygulamalar arasında geçiş yaparken ara sıra kekemelik yaşadım ve oyun performansı ortadaydı. Normalde, Apple’ın en güçlü işlemcisini benzer fiyatlı iPhone SE’de (2020) alabilmeniz için bu özelliklerin bu fiyat noktasında bekleneceğini söyleyebilirim. Bununla birlikte, Apple’ın bütçe telefonu kesinlikle kuraldan ziyade istisnadır ve 10 Pro, Android rakipleriyle daha olumlu bir şekilde karşılaştırılır.

Yazılım açısından, TCL Android için bazı anlamlı değişiklikler yaptı ve diğer durumlarda işareti kaçırdığı zaman, seçimlerini kolayca geri alabilirsiniz.
Örneğin, Kenar Çubuğuna çok fazla güvenerek büyüdüm, bu da sık kullandığınız uygulamalara erişmeniz için kolay bir kısayol sağlar. TCL’nin Android’i kullanmasına özgü değildir ve Samsung’un son telefonlarında veya Motorola Edge’de benzer bir özellik bulacaksınız, ancak uygulaması sağlam ve şifre yöneticime ve kimlik doğrulama uygulamalarına hızlı bir şekilde erişmem için yararlı buldum.

TCL 10 Pro shown with Edge Bar shortcut onscreen.

Diğer yandan, TCL’nin SDR’den HDR’ye dönüştürme özelliğini hızla kapattım. Bu şimdiye kadar gördüğüm en kötü şey değil, ama bence görüntüleri biraz işlenmiş ve doğal olmayan gösteriyor.

Hatalı SDR’den HDR’ye dönüştürme özelliğinin yanı sıra, genellikle TCL 10 Pro’nun 1080p OLED ekranının görünüşünü beğendim. Parlak, renkli ve gerçek HDR içeriği izlerken harika görünüyor. Ekranla ilgili en büyük sorunum, renklerinin biraz fazla doygun olabileceğidir, ancak ekranı “yumuşak” renk profiline geçirmek, beğenime göre biraz fazla canlı görünmesine rağmen, sorunu çözmek için uzun bir yol kat ediyor .

TCL 10 Pro, kullandığım diğer tüm ekran içi sensörler kadar güvenilir olduğunu düşündüğüm bir optik ekran içi parmak izi sensörüne sahiptir. Telefonda kaldığım süre boyunca günde en fazla bir kez başarısız oldu, ki bu kötü değil.

Ne yazık ki, telefonun kilidini açtıktan sonra, ekranın kullanımı da bir acı olabilir, çünkü kavisli kenarları kazara dokunmalara çok eğilimlidir. Örneğin, YouTube’u izlerken telefonu yatay moda çevirmek için tutup yanlışlıkla bir reklamı işlemde açıyorum. Bu, 10 Pro’daki kavisli ekrana özgü bir sorun değil, ancak burada daha az yönetilebilir hissetti.

TCL, Android 10’un yeni hareket kontrollerini açtığınızda bu telefonu optimize etmede iyi bir iş yapmadığından, alt çerçevenin küçük boyutuyla da sorun yaşadım. Gezinme düğmeleri kaybolduğunda, 10 Pro’nun klavyesi ekranın çok aşağısında. Bazı insanlar, OnePlus gibi diğer üreticilerin klavyelerinin altına boş bir alan yerleştirmesinden nefret ediyor, ancak TCL 10 Pro’yu OnePlus 8 Pro ile yan yana kullandığımda, ekranın üst kısmına bir klavyede yazmak çok daha kolaydı.

TCL, küçük çerçeveli üst düzey bir telefon yapmayı başardı. Ancak yapmadığı şey, bu küçük çerçeveler göz önünde bulundurularak bu telefonun yazılımını optimize etti. Gösterişli bir tasarım, ancak bu tarz kullanılabilirlik pahasına geliyor.

TCL 10 Pro’nun kameraları söz konusu olduğunda benzer bir hikaye. Dışarıda harika görünüyorlar, ancak gerçek performansları arzulanan çok şey bırakıyor.

10 Pro’da dört arka kamera, ana 64 megapiksel sensör, 16 megapiksel ultrawide, 5 megapiksel makro kamera ve 2 megapiksel derinlik algılayıcı kamera bulunuyor. Önünde 24 megapiksel kamera var.

Bu özellikler, yarı iyi bir fotoğrafçılık deneyimi yaşayabileceğiniz gibi geliyor, ancak 10 Pro’nun fotoğrafları aşırı işlenmiş, doğal olmayan ve bazen tamamen floresan görünüyor. Her şey, aşağıdaki görüntünün sol üstündeki ağaçlar tarafından oldukça iyi özetlenmiştir. Sadece aşırı doymuş değiller, o kadar keskinler ki neredeyse gökyüzüne karşı kesilmiş görünüyorlar. Bir Pixel 3’te çekilen aynı çekim, ağaçların nasıl görünmesi gerektiğini gösterir ve benzer fiyatlı Pixel 3A’dan ne tür bir kamera performansı elde edebileceğiniz hakkında bir fikir verir.

Yüzlere gelince, 10 Pro onların biraz yumuşak ve parlak görünmesini sağlar ve düşük ışık performansı gerçekten etkileyici değildir. Bir kitaplığın bu tek çekimi, kameralarının beyaz dengesini ve kontrastını bozma şekli sayesinde bir Instagram filtresi uygulanmış gibi görünüyordu.

 GRID VIEW

Aynı şekilde, video kaydının kalitesi de özel bir şey değildir. 10 Pro, 30 fps’de 4K’ya kadar çıkabilir ve 720p’de 960fps’ye kadar ağır çekim video çeker. Görüntü sabitleme genel olarak iyi olmasına rağmen, video kaydederken aşırı doygunluk ile aynı sorunlar vardı ve oynatma sırasında da biraz titreme ve titreme gözlemledim. Bunlar birkaç ay önce bile kabul edilebilir taviz vermiş olabilir, ancak iPhone SE 2, bu fiyat seviyesinde video kayıt performansı için çıtayı önemli ölçüde yükseltti.

The TCL 10 Pro photographed from the front on.

TCL 10 Pro hakkında sevilecek çok şey var, ancak ütülenmesi gereken bazı sinir bozucu ilk nesil karışıklıkları da var. Evet, minimum çerçeveli güzel bir büyük renkli ekran var, ancak telefon sürekli olarak ekranın kenarlarına dokunduğunuzu düşünüyor. Çok çeşitli arka kameralar var, ancak TCL’nin agresif görüntü işleme özelliği çektiği fotoğrafları bozabilir. Bir kulaklık jakı var, aynı zamanda yanlışlıkla basılması çok kolay olan bir kısayol düğmesi var.

TCL, ününün çoğunu sağlam orta kademe TV’lerin arkasına kurdu. Logosunun akıllı telefonlar dünyasında öne çıkması biraz daha uzun sürebilir

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir